Umów się na wizytę:

Zęby mądrości - kiedy istnieje potrzeba ich usunięcia?

www.dentsm.pl Zęby mądrości - kiedy istnieje potrzeba ich usunięcia?

Opublikowano: 30.11.2022

Zabieg usunięcia zębów mądrości jest częstym powodem wizyt w gabinecie stomatologicznym. Ósemki stają się problematyczne zarówno przez próchnicę jak i stany zapalne powstające w ich okolicach, a także przez ucisk na pozostałe zęby i obniżenie walorów estetycznych uzębienia. Kiedy warto udać się na konsultację stomatologiczną oraz jak przebiega zabieg chirurgicznej ekstrakcji zębów mądrości?

 

Wskazania do ekstrakcji zębów mądrości

Ekstrakcja ósemek jest bardzo popularna, a do zabiegu najczęściej skłaniają bóle i dyskomfort w okolicach zębów, spowodowany stanem zapalnym. Zęby te posiadają wyjątkowo niekorzystne położenie, w którym ciężko o ich prawidłowe szczotkowanie oraz czyszczenie nicią. Częstym powodem jest również zły kierunek wyrzynania zębów, co skutkuje zniekształceniem prawidłowego łuku sąsiednich zębów. Poza czynnikami estetycznymi stłoczenie zębów znacząco utrudnia ich higienę, przez co o wiele łatwiej powstaje próchnica. Usunięcie zębów mądrości może być także wymagane przed założeniem aparatu ortodontycznego, aby zęby miały przestrzeń do korekcji swojego położenia.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ekstrakcję zębów wykonać prewencyjnie. Jest to zalecane rozwiązanie, które może pomóc nam uniknąć wielu problemów zdrowotnych w przyszłości. Jeśli lekarz popiera to swoją opinią, zdecydowanie warto wykonać ekstrakcję. Decydując się na usunięcie ósemki, warto skorzystać z usług polecanego stomatologa z dużym doświadczeniem. Firma DENT-SM od kilkunastu lat realizuje zabiegi stomatologiczne w profesjonalny sposób.

 

Jak przebiega zabieg usunięcia ósemek?

Zabieg usuwania zębów owiany jest bardzo złą sławą i wiele osób boi się do niego przystąpić. Jest to spowodowane w głównej mierze odczuciami innych osób, których zabieg przeprowadzony został w nieprofesjonalny sposób. W obecnych czasach najczęściej ekstrakcji zęba nie towarzyszy żaden rodzaj bólu, a stosując zalecenia chirurga stomatologa, nie powstają żadne powikłania.

Przed każdym zabiegiem konieczne jest wykonanie szczegółowego badania, w celu zdiagnozowania ewentualnych przeciwwskazań oraz przygotowania organizmu do wykonania leczenia. Najczęściej wykonywane są badania takie jak:

 • RTG Przylegające,
 • RTG Panoramiczne,
 • Stożkowa Tomografia Komputerowa,
 • Standardowe badania laboratoryjne.

 

Przystępując do zabiegu, nie musimy obawiać się uczucia bólu. Przed rozpoczęciem leczenia podawane jest znieczulenie miejscowe, które najczęściej w pełni eliminuje dolegliwości bólowe. Należy mieć jednak świadomość, że może wystąpić uczucie gniecenia przez nacisk wywierany na usuwany ząb. Zabieg ten jest bardzo mało inwazyjny, co nie stanowi dodatkowego obciążenia dla organizmu. Po ekstrakcji zęba często wymagane jest zaszycie rany, które będziemy zmuszeni nosić przez najbliższe 7-10 dni. piękny uśmiech wraz ze zdrowymi zębami

 

Zalecenia po zabiegu usunięciu zęba mądrości

Po każdym zabiegu chirurg stomatolog podaje indywidualną listę zaleceń, do której należy się stosować. Dbanie o ranę zabiegową bezpośrednio wpływa na czas jej leczenia. Najczęstsze zalecenia to:

 • Przez kilka godzin po zabiegu zabrania się spożywania posiłków ze względu na wciąż działające znieczulenie.
 • Przez 30 minut od zszycia rany trzymać w jej miejscu jałowy gazik.
 • Do końca dnia nie stosować płynu do płukania jamy ustnej.
 • W ciągu najbliższych dni wszelkie czynności higienizacyjne jamy ustnej wykonywać ze szczególną ostrożnością.
 • Przez przynajmniej tydzień po zabiegu zabrania się stosowania wszelkich używek.
 • Przez kilka dni po zabiegu nie należy forsować organizmu poprzez pracę oraz wysiłek fizyczny.
 • W razie pojawienia się obrzęku lub bólu zaleca się stosować zimne okłady oraz środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

 

Przeczytaj także inne nasze porady:

- Ograniczenia w spożywaniu posiłków po wyrwaniu zęba

 

Powrót na pierwszą stronę Bloga https://www.dentsm.pl/blog


« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
Znajdź nas: