NOWA ORTODONTKA! : Z wielką przyjemnością informujemy, że do naszego zespołu dołączyła ortodontka Pani Doktor Małgorzata Janik. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu dzieci i dorosłych. Cieszymy się bardzo na tą współpracę i zapraszamy na KONSULTACJE ORTODONTYCZNE.
Aparaty samoligaturujące to nowoczesne systemy stałych aparatów ortodontycznych dające nowe, rewolucyjne możliwości leczenia wad zgryzu. Ich działanie polega na zamykaniu łuku w szczelinie zamka za pomocą specjalnej klapki, bez konieczności używania ligatur (czyli elastycznych, kolorowych gumek). Dzięki temu rozwiązaniu łuk przesuwa się swobodnie w zamku, eliminując znacznie tarcie, zwłaszcza na początku leczenia.
Zamki samoligaturujące występują w wersji metalowej i estetycznej (mniej widoczne w jamie ustnej). Korzyści dla Pacjenta wynikające z leczenia tego typu aparatem:
- krótszy czas noszenia aparatu
- mniej wizyt kontrolnych
- minimalne dolegliwości bólowe w trakcie leczenia (generowane są małe siły)
- możliwość utrzymania lepszej higieny (ligatury elastyczne utrudniają usuwanie osadu, płytki nazębnej)
Aparaty najbardziej popularne i powszechnie dostępne, czyli z zamkami porcelanowymi/kryształowymi (tzw. estetyczny) lub metalowymi, zawierającymi kolorowe ligatury. Ten rodzaj aparatów jest tańszy w porównaniu z wersją samoligaturującą.
Trzecia wizyta to nałożenie pacjentowi (jeśli są wskazania) separacji. Są to małe gumki z tworzywa, których zadaniem jest stworzenie na tylnych zębach miejsca na pierścienie aparatu stałego. Zakłada się je podczas pięciominutowej wizyty na tydzień przed założeniem aparatu. Nie każdy pacjent musi je mieć.
Etapy zakładania aparatu:
- Pierwszym etapem jest przygotowanie zębów
- Drugim etapem w procesie zakładania aparatu stałego jest „przyklejenie” zamków. Lekarz ortodonta przymocowuje do zębów zamki (porcelanowe lub metalowe w zależności od rodzaju aparatu). Do tego celu wykorzystuje się specjalny klej utwardzany dodatkowo światłem ultrafioletowym z lampy polimeryzacyjnej. Przymocowanie wszystkich zamków do zębów trwa około 45 minut - w przypadku jednego łuku zębowego.
- Trzeci etap to zamocowanie na zamkach łuku ortodontycznego, czyli wstępnie wyprofilowanego drutu, który dopasowuje się i docina indywidualnie. Łuk jest utrzymywany na zamkach dzięki ligaturom (aktywujące łuk ortodontyczny, najczęściej kolorowe elastyczne elementy). Etap ten trwa około 15 minut.
Użytkowanie aparatu
Otarcia błony śluzowej w jamie ustnej
Umieszczenie nowych odstających elementów na zębach może powodować otarcia błony śluzowej policzków i warg. Taka sytuacja jest przejściowa. Po pewnym czasie policzki i wargi przyzwyczajają się do nowych elementów. Po umieszczeniu aparatu, pacjent dostaje wosk ortodontyczny, który powinien nakleić na element drażniący. W większości wypadków takie zabezpieczenie uśmierza dolegliwości.
Bolesność po założeniu aparatu i po wizytach
Ból zębów podczas leczenia ortodontycznego jest rzeczą normalną i nieuniknioną. Jego siła zależy od indywidualnej wrażliwości. Aparat ortodontyczny powoduje zmiany położenia zębów, co wiąże się z odczuwalnymi przez pacjentów dolegliwościami. Największy dyskomfort występuje bezpośrednio po założeniu aparatu. Zęby wrażliwe są na ucisk, bolą podczas gryzienia twardych pokarmów. Ból trwa najczęściej około 4 dni, potem zanika i pojawia się po następnej wizycie kontrolnej, czyli zmianie łuku ortodontycznego.
Dieta
W przypadku funkcjonowania z aparatem stałym w jamie ustnej, musimy zwrócić większą uwagę na to, co jemy. Warto unikać wszelkich produktów:
- twardych (np. twarde owoce i warzywa - jabłka, gruszki, marchewka itp., suchary, twarde pieczywo, twarde słodycze, orzechy)
- oklejających zęby (np. toffi, słodkie batony)
- próchnicotwórczych (dosładzane soki owocowe, słodkie napoje gazowane, słodycze)
Warto jeszcze zwrócić uwagę na możliwość przebarwienia ligatur lub innych elementów aparatu. Wywołują je produkty spożywcze zawierające silne barwniki. Mogą to być:
- owoce lub warzywa: czerwone buraki, czerwona papryka (ostra i słodka), wiśnie, czarne porzeczki, jagody, aronia
- napoje: kawa (nawet z mlekiem), herbata (wszystkie gatunki, również zielona), cola, soki z owoców wymienionych powyżej, czerwone wino
- sosy zawierające barwiące składniki: z dodatkiem curry (lub kurkumy), sojowy, chili, tabasco lub inne zawierające wymienione powyżej barwiące warzywa lub owoce
- barwione słodycze: żelki, cukierki, lody i lizaki (zwłaszcza te barwiące język)
Do przebarwień przyczynić się może palenie tytoniu.
Zamki i łuk najczęściej nie ulegają przebarwieniom, może się jednak pojawić na nich nalot spowodowany wymienionymi powyżej czynnikami.
Higiena
Muszą funkcjonować ze sobą równocześnie. Konieczne jest perfekcyjne czyszczenie zębów po każdym posiłku. Równie ważne jest oczyszczanie dziąseł, języka oraz aparatu ortodontycznego. Wskazana jest dobra pasta z fluorem, dodatkowe akcesoria takie jak szczoteczki międzyzębowe, nici dentystyczne, irygator.
Warto pamiętać że, niezależnie od wizyt kontrolnych u lekarza ortodonty, konieczne są kontrolne badania stomatologiczne wraz z profesjonalnym oczyszczeniem zębów w gabinecie stomatologicznym - minimum co 6 miesięcy. Nie ma żadnych przeciwwskazań odnośnie wykonywania skalingu czy piaskowania w czasie leczenia ortodontycznego, zalecamy regularne (co 6 miesięcy) wykonywanie zabiegów higienizacyjnych. Warto poddać się podczas noszenia aparatu zabiegowi fluoryzacji zębów.
Leczenie zachowawcze w aparacie
Podczas leczenia ortodontycznego mogą pojawić się zmiany próchnicowe na zębach. Aparat ortodontyczny nie przeszkadza w leczeniu zębów. Czasami potrzebne jest zdjęcie elementu aparatu, który po wyleczeniu zęba jest ponownie montowany.Najczęściej leczenie próchnicy w aparacie ortodontycznym konieczne jest przy dużych wadach zgryzu. Próchnica ujawnia się w momencie, kiedy zęby zaczynają się prostować. Aparat nie uszkadza zębów, ale przy niedostatecznej dbałości o higienę jamy ustnej, zęby mogą ulec próchnicy
« powrót