Umów się na wizytę:

Protetyka

www.dentsm.pl Protetyka

Plan leczenia protetycznego

Od 13 lat prowadzenia praktyki dentystycznej przykładamy dużą wagę do aspektu estetycznego naszej pracy protetycznej. Jesteśmy świadomi że pacjenci trafiający do naszego gabinetu oczekują nie tylko bezbolesnego, przeprowadzonego w komfortowych warunkach zabiegu, ale równie ważne jest dla nich osiągnięcie wysokoestetycznego efektu leczenia protetycznego.

W swojej praktyce już od wielu lat staramy się stale rozwijać swoją wiedzę i umiejętności z zakresu protetyki, korzystać z nowoczesnych sprzętów i materiałów oraz współpracować z bardzo dobrymi pracowniami protetycznymi.

Protetyka stomatologiczna zajmuje się rekonstrukcją i rehabilitacją narządu żucia.

Nowoczesna protetyka w DENT-SM w Warszawie

Podstawowym warunkiem estetyki dziąsłowo zębowej jest przede wszystkim zdrowie tkanek dziąsła i przyzębia. Kolor ,struktura powierzchni dziąseł, brodawka międzyzebowa, przebieg dziąsła brzeżnego, typ uśmiechu i widoczność dziąsła podczas uśmiechu oraz wygląd zębów wpływają na piękno harmonii wargowo zębowej.

Do skontrolowania analizy estetycznej w jamie ustnej pacjenta wykonujemy wax-up,mock-up i diagnostyczne uzupełnienia tymczasowe oraz oceniamy ewentualne wskazania do zabiegu chirurgicznego korygującego przebieg tkanek miękkich.

W razie potrzeby można tak długo modyfikować protetyczne uzupełnienia tymczasowe ,aż ich wygląd będzie zadowalający zarówno dla lekarza ,jak i dla pacjenta. To właśnie uzupełnienia tymczasowe są najbardziej realistycznym i przydatnym w praktyce protetycznej elementem konstruktywnego dialogu z pacjentem i odgrywają kluczową rolę w uzyskaniu przewidywalnych i odpowiednich rezultatów leczenia.

Przeprowadzając analizę estetyczną należy oprócz życzeń pacjenta odnośnie młodego wyglądu uwzględnić także jego aktualny wiek oraz proces starzenia. Zmiany wynikające z wieku nie obejmują tylko zębów i struktur przyzębia ,ale również wargi i otaczające tkanki miękkie. Spadek napięcia mięsni wokół ust, wydłużająca się na przestrzeni lat warga górna zasłaniająca siekacze górne oraz z czasem wybijające się na pierwszy plan siekacze dolne i dziąsła wokół nich to aspekty które muszą być wyjaśnione pacjentowi i uwzględnione w planie leczenia protetycznego. Estetyka i naturalnośc ma bezposredni związek z wiekiem.pacjent powinien znać granicę pomiędzy estetyką a kosmetyką,między naturalnością a pięknem i tylko pełna akceptacja ze strony pacjenta pozwala na rozpoczęcie leczenia

Uzupełnienia protetyczne wykonywane w naszym gabinecie

  • licówki
  • korony ,mosty
  • nakłady, onlay,inlay
  • protetyka na implantach
  • protezy ruchome
  • wkłady koronowo korzeniowe

Licówki Dent-Sm Bemowo

Dla uzyskania najlepszego efektu estetycznego stosujemy trwałe, najwyższej jakości rozwiązania jakimi są licówki porcelanowe.                                        

To rodzaj odbudowy protetycznej, dzięki któremu możemy całkowicie zmienić usmiech pacjenta bez nadmiernej redukcji własnej tkanki zębów. W niektórych przypadkach nawet bez szlifowania. S to bardzo cienkie „łuski” porcelany, odbijające światło jak naturalne szkliwo, odporne całkowicie na przebarwienia, łatwe w utrzymaniu higieny wykonane według wcześniejszego projektu po analizie i akceptacji pacjenta. Dzięki nim możemy zmienić kształt i kolor zębów uzyskując piękny i naturalny efekt.

Wykonujemy je m.in w przypadkach:

– trwałego przebarwienia zębow które mogą być wywołane przyjmowanymi lekami,nadmiarem fluoru,po leczeniu endodontycznym które nie poddały się wybielaniu.

- nierównych zębów występujących w niewielkich wadach zgryzu gdzie licówki umożliwiają korygowanie ich kształtu,rotacji,przekrzywienia,przerwy między zębami(diastemy)

- po urazach mechanicznych jak pęknięcia,odłamania ,a także starcia np.w przypadkach nawyku zgrzytania zębami

W sytuacji, gdy wykonujemy pojedyncze licówki wystarczają zwykle dwie wizyty w odstępie tygodnia. Gdy planujemy całkowitą przebudowę uśmiechu potrzebne sa wstępne wizyty na których wykonujemy woskowe projekty po analizie warunków zwarciowych z uwzględnieniem oczekiwań pacjenta. W przypadku prac addycyjnych możemy wykonać symulację pryszłego wyglądu zębów przy pomocy specjalnie zaprojektowanej nakładki (mock-up) przymierzyć w ustach i ocenić efekt. Dopiero po akceptacji rozpoczynamy preparację zębów i pobieramy wyciski. Na gotową pracę oczekujemy około 1-2 tygodni. Pomiędzy wizytami pacjent jest zaopatrzony w licówki tymczasowe.

Korony, mosty Dent-Sm Warszawa

Każdy ząb składa się z korzenia(część podziąsłowa) i korony (część nadziąsłowa ) która decyduje o funkcji i estetyce uśmiechu. W sytuacji gdy korona jest znacznie uszkodzona (próchnica, złamanie, starcie),lub bardzo przebarwiona (np. po lecz endodontycznym),a korzeń i tkanki go otaczające są zdrowe możliwa jest rehabilitacja zęba za pomocą korony protetycznej.

Wykonanie jej wymaga oszlifowania zęba i wykonania wycisku. W przypadku zachowanej żywotności konieczne jest znieczulenie. Zwykle po około 5 dniach przygotowaną na podstawie wycisku, rejestratu zwarcia, oraz fotografii zębów sąsiadujących, koronę cementujemy w ustach pacjenta.

Most trzypunktowy

Korona

W naszej klinice proponujemy kilka rodzajów koron:

- akrylowa lub kompozytowa sa to korony tymczasowe które pacjent użytkuje w okresie leczenia przyzebia,chirurgicznego,ortodontycznego,przebudowy zwarcia lub jako „próbne „podczas procedury zmiany uśmiechu.

- porcelanowe na podbudowie metalowej-pozwalają na rehabilitację funkcji i sa często stosowane w odcinkach bocznych.niestety z powodu warstwy metalu w wewnętrznej częsci korony rozproszenie światła w tej konstrukcji nie jest takie jak w tkance własnej i dlatego trudno uzyskać naturalny wygląd.

- porcelanowe /cyrkonowe

- to rozwiązanie jest polecane pacjentom których ząb wymagający okoronowania jest przebarwiony lub zaopatrzony w metalowy wkład koronowo-korzeniowy.

Podbudowa z tlenku cyrkonu jest wykonywana w technice cad cam która zapewnia precyzyjne dopasowanie, szczelność a jednocześnie sam materiał daje możliwość zamaskowania ciemnego filaru zęba z jednoczesnym naturalnym rozproszeniem światła w koronie.

-pełnoceramiczne

To najbardziej zbliżone do naturalnej ,bardzo estetyczna korona. Wymaga jednak nieprzebarwionego filaru zęba ,ponieważ imituje szkliwo i jest CZĘŚCIOWO przeźroczysta. S rożne techniki wykonywania takich prac w zależności od indywidualnych warunków.

- mosty to rozwiązanie dla pacjentów którym brakuje jednego lub kilku zebów w łuku. Współcześnie coraz częściej zastępujemy je uzupełnieniami na implantach,nie mniej nadal są proponowaną alternatywą. Wykonanie polega na oszlifowaniu zebów sąsiadujących z luką ,oczywiście po wcześniejszym ich przygotowaniu, pobraniu wycisków i rejestratu.na zakończenie tej wizyty wykonujemy korony tymczasowe. Po około 5 dniach praca jest gotowa. W tego typu rozwiązaniach stosujemy porcelanę napalaną na metal lub tlenek cyrkonu.

Nakłady, onlay, inlay Dent-Sm Warszawa

Są to rodzaje odbudowy pośredniej (z etapem pracy w laboratorium protetycznym).dotyczy zębów z dużym ubytkiem tkanek ,często po leczeniu endodontycznym. Ten rodzaj rekonstrukcji daje możliwość zachowania istniejącej częsci korony zęba z jednoczesna szczelną i estetyczną odbudową brakującego fragmentu.procedura wymaga zwykle dwóch wizyt. Jeżeli dotyczy zęba z zachowaną żywotnością odbywa się w znieczuleniu. Na tej wizycie dokonujemy również doboru materiału z jakiego wykonujemy uzupełnienie. Może to być kompozyt lub różnego rodzaju ceramika ,oczywiście w odpowiednio dobranym kolorze. Na kolejnej wizycie po przymiarce i akceptacji cementujemy konstrukcję. W porównaniu z odbudową bezpośrednią (wypełnieniem), ta metoda zmniejsza znacznie ryzyko złamania bardzo ziszczonej korony, daje szansę odpowiedniej odbudowy punktu stycznego, redukuje skurcz co zapewnia lepszą szczelność uzupełnienia.

Protetyka na implantach – patrz implanty

Protezy ruchome Dent-Sm warszawa

Protezy ruchome są formą rehabilitacji pacjentów bezzębnych lub z licznymi brakami zębowymi.

Ich wykonanie wiąże się z koniecznością odbycia min. 4 wizyt (dotyczy protez całkowitych) i zwykle 3 (protezy szkieletowe).

W przypadku braków częsciowych nie ma konieczności szlifowania zębów ,ale niezbędne jest ich przygotowanie( leczenie ubytków,poprawa kształtu oporowego ,leczenie przyzębia).

Prace złożone

Składają się z kilku zblokowanych koron i protezy ruchomej połączonej ze sobą zamkami lub zasuwami. Można je wykonywać w bardzo wyselekcjonowanych sytuacjach klinicznych. Plusem jest brak klamer w protezie, minusem konieczność oszlifowania kilku zębów pod korony.

Wkłady koronowo-korzeniowe Dent-sm warszawa

Konieczność wykonania wkładu koronowo-korzeniowego dotyczy zębów po leczeniu endodontycznym, których część koronowa uległa znacznemu zniszczeniu(na skutek próchnicy lub złamania)

Wykonujemy je z włókna szklanego, ze stopów metali nieszlachetnych lub złota.za ich pomocą odbudowujemy filar który następnie musi być zaopatrzony koroną protetyczną.


« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
Znajdź nas: