Umów się na wizytę:

Endodoncja - leczenie kanałowe

www.dentsm.pl Endodoncja - leczenie kanałowe

Endodoncja Warszawa

Konieczność leczenia kanałowego ( endodontycznego ) zachodzi jeżeli procesy destrukcyjne w tkankach zęba sięgają do najgłębszej jego warstwy, czyli miazgi. Infekcja bakteryjna rozszerza się wówczas bardzo szybko w ukrwionej i unerwionej tkance.

Powoduje to ból i niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się zakażenia w krwioobiegu. Konieczne jest wówczas natychmiastowe leczenie. Jeśli nie zostanie ono podjęte na tym etapie dochodzi do inwazji bakterii do otaczającej ząb kości (tkanki okołowierzchołkowej).

Grozi to tworzeniem ropni,a w skrajnych przypadkach może powodować sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu pacjenta.

Jeśli proces toczy się przewlekle podowuje powstawanie ziarniniaków i torbieli w kości. Tak zaawansowana destrukcja zęba i tkanek otaczających nasuwa zwykle pytanie o zasadność pozostawienia go w jamie ustnej. Alternatywą jest oczywiście ekstrakcja, jednak jest to krok nieodwracalny, niosący za sobą konieczność uzupełnienia protetycznego, często implantacji.

Jest to zatem rozwiązanie znacznie droższe i czasochłonne, natomiast nieuzupełnienie luki po brakującym zębie grozi konsekwencjami dla całego układu stomatognatycznego. Dlatego pomimo możliwości niepowodzenia podjęcie leczenia endodontycznego jest uzasadnione, choćby z ekonomicznego punktu widzenia.

Etapy leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe odbywa się zwyczajowo w znieczuleniu. W zależności od początkowej sytuacji i złożoności systemu kanałów korzeniowych wymaga jednej lub kilku wizyt. Nowoczesna endodoncja to praca z użyciem:

  • koferdamu - umożliwia on odizolowanie leczonego zęba od środowiska jamy ustnej
  • endometrów - urządzeń do oceny długości kanałów korzeniowych
  • powiększenia (lupy, mikroskop endodontyczny) - warunki jakie stwarza mikroskop, czyli kilkunastokrotne powiększenie, doskonale oświetlone pole widzenia, umożliwiają wykonanie zabiegów takich jak: leczenie kanałów zobliterowanych, usuwanie złamanych narzędzi, leczenie perforacji
  • radiowizjografii - daje możliwość kontroli poszczególnych etapów leczenia i jego efektów przy użyciu niewielkich dawek promieniowania rentgenowskiego.

Zapraszamy na wizyty w naszym centrum stomatologicznym na warszawskim Bemowie.


« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
Znajdź nas: