

Zabieg dotyczy w większości przypadków kłów, zaburzenia wyżynania spowodowane nieprawidłowym kierunkiem położenia zawiązka zęba,zbyt małą szerokością szczęki lub urazem w wieku dziecięcym, powoduje konieczność otodontycznego wprowadzenia zęba do łuku.zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i po chirurgicznym odsłonięciu zęba przyklejany jest do niego zamek ortodontyczny.dzięki siłom aparatu ząb taki ma szansę po około 15-24 miesiącach znaleźć się w prawidłowej pozycji łuku zębowego.
Uwarunkowania anatomiczne, niekorzystne położenie zęba zatrzymanego w stosunku do zębów sąsiednich.
Może doprowadzić podczas próby jego ustawienia na prawidłowej pozycji, do resorpcji(zaniku) korzeni tych zębów i wyklucza celowość leczenia ortodontycznego zakładającego sprowadzenie zęba zatrzymanego do łuku zebowego. W ograniczonych przypadkach zęby zatrzymane nie poddają się siłom ortodontycznym pozostając w retencji.
W przypadku gdy sprowadzenie zęba zatrzymanego do łuku zębowego jest zbyt ryzykowne dla zębów sasiednich,lub gdy działania chirurgiczno-ortodontyczne nie przynoszą pożadanych efektów,wskazane jest usunięcie zęba zatrzymanego.