Umów się na wizytę:

Aparaty hyrax

www.dentsm.pl Aparaty hyrax

Aparat Hyrax jest aparatem grubołukowym, cementowanym na stałe na zębach pacjentów, najczęściej w łuku górnym.

Jego zastosowanie (u dzieci i dorosłych) ma na celu poszerzenie szczęki, powiększa się wówczas również jama nosowa.

Najważniejszym elementem aparatu jest śruba, dalej pierścienie i konstrukcja metalowa łącząca pierścienie ze śrubą.

Do zamontowania aparatu potrzebne są 3 wizyty, podczas których mocuje się separacje (gumki rozsuwające zęby), pobiera wyciski z łuków zębowych do wykonania aparatu Hyrax i cementuje się wykonany w pracowni ortodontycznej gotowy aparat.

Wskazania dla pacjenta noszącego aparat Hyrax:

  1. Pacjent sam lub przy pomocy rodzica przekręca śrubę aparatu specjalnym kluczykiem. Śrubę rozkręca się raz dziennie, najlepiej wieczorem. Ilość rozkręceń i wizyty kontrolne ustalane są przez lekarza.

  2. Na wizytach kontrolnych lekarz ocenia czy dalsze rozkręcanie śrub jest konieczne czy też śruba może zostać zablokowana.

  3. W trakcie rozkręcania śrub mogą pojawić się dolegliwości bólowe w okolicy podoczodołowej i u nasady nosa. Nie są one długotrwałe, najczęściej po tygodniu ustępują. Dozwolone jest zażywanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych.

  4. W trakcie rozkręcania śruby pomiędzy zębami mogą pojawić się szpary. To dobry i wskazany objaw; po zakończeniu rozkręcania szpary zaczną się samoistnie zamykać, będą niwelowane również podczas dalszego leczenia ortodontycznego.

  5. Aparat Hyrax, jest dosyć masywnym aparatem, może sprawiać trudności w mówieniu i połykaniu. Zalecamy ćwiczenie głośnego czytania.

Dieta

Należy unikać twardych oraz kleistych pokarmów, mogących doprowadzić do uszkodzenia aparatu. Aparat może czasami odcisnąć się na języku, warto wówczas zastosować łagodniejszą dietę.

Higiena

W przypadku każdego rodzaju aparatu higiena jest niezmiernie ważna. Oprócz standardowej szczotki do zębów i pasty, należy stosować szczoteczki międzyzębowe, płyny do płukania jamy ustnej, a także irygatory wodne dokładnie wypłukujące resztki pokarmowe.


« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
Znajdź nas: