Umów się na wizytę:

Aparaty hyrax

www.dentsm.pl Aparaty hyrax

Aparat Hyrax jest aparatem grubołukowym, cementowanym na stałe na zębach pacjentów, najczęściej w łuku górnym.

Jego zastosowanie (u dzieci i dorosłych) ma na celu poszerzenie szczęki, powiększa się wówczas również jama nosowa.

Najważniejszym elementem aparatu jest śruba, dalej pierścienie i konstrukcja metalowa łącząca pierścienie ze śrubą.

Do zamontowania aparatu potrzebne są 3 wizyty, podczas których mocuje się separacje (gumki rozsuwające zęby), pobiera wyciski z łuków zębowych do wykonania aparatu Hyrax i cementuje się wykonany w pracowni ortodontycznej gotowy aparat.

 

Wskazania dla pacjenta noszącego aparat Hyrax

  1. Pacjent sam lub przy pomocy rodzica przekręca śrubę aparatu specjalnym kluczykiem. Śrubę rozkręca się raz dziennie, najlepiej wieczorem. Ilość rozkręceń i wizyty kontrolne ustalane są przez lekarza.

  2. Na wizytach kontrolnych lekarz ocenia czy dalsze rozkręcanie śrub jest konieczne czy też śruba może zostać zablokowana.

  3. W trakcie rozkręcania śrub mogą pojawić się dolegliwości bólowe w okolicy podoczodołowej i u nasady nosa. Nie są one długotrwałe, najczęściej po tygodniu ustępują. Dozwolone jest zażywanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych.

  4. W trakcie rozkręcania śruby pomiędzy zębami mogą pojawić się szpary. To dobry i wskazany objaw; po zakończeniu rozkręcania szpary zaczną się samoistnie zamykać, będą niwelowane również podczas dalszego leczenia ortodontycznego.

  5. Aparat Hyrax, jest dosyć masywnym aparatem, może sprawiać trudności w mówieniu i połykaniu. Zalecamy ćwiczenie głośnego czytania.

 

Dieta

Należy unikać twardych oraz kleistych pokarmów, mogących doprowadzić do uszkodzenia aparatu. Aparat może czasami odcisnąć się na języku, warto wówczas zastosować łagodniejszą dietę.

 

Higiena

W przypadku każdego rodzaju aparatu higiena jest niezmiernie ważna. Oprócz standardowej szczotki do zębów i pasty, należy stosować szczoteczki międzyzębowe, płyny do płukania jamy ustnej, a także irygatory wodne dokładnie wypłukujące resztki pokarmowe.

 

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z dentystami z naszej kliniki stomatologicznej na warszawskim Bemowie.


« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
Znajdź nas: