Umów się na wizytę:

Lateralizacja nerwu zębodołowego dolnego

www.dentsm.pl Lateralizacja nerwu zębodołowego dolnego

Odmienna budowa anatomiczna dolnej szczęki (żuchwy)stwarza pewne problemy. Obustronnie w żuchwie biegną nerwy, naczynia krwionośne w tzw. pęczku zębodołowym dolnym. W prawidłowej, uzębionej żuchwie biegnie on głęboko w kości. W miarę utraty uzębienia nerw ten jest przykryty coraz mniejszą warstwą kości. W przypadku wprowadzenia implantu w taką kość, kiedy nerw leży blisko lub bezpośrednio pod jej powierzchnią może nastąpić trwałe uszkodzenie nerwu objawiające się odrętwieniem wargi dolnej i doliny bródki oraz silnymi dolegliwościami bólowymi – tak wprowadzony implant należy niezwłocznie usunąć – co jednak nie gwarantuje w pełni ustąpienia dolegliwości i wygojenia się uszkodzonych struktur.

W przypadku znacznych zaników kostnych w żuchwie gdy chcemy szybko zrehabilitować pacjenta wprowadzając implanty jedyną skuteczną metodą jest przesunięcie opisywanego pęczka – czyli tzw zabieg lateralizacji nerwu zębodołowego dolnego.

Ponieważ ingerencja w układ nerwowy wiąże się z dużym ryzykiem i możliwymi zaburzeniami czucia, zabieg ten przeprowadza się tylko w uzasadnionych przypadkach.


« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
Znajdź nas: