Umów się na wizytę:

Postępowanie po zabiegu implantologicznym

www.dentsm.pl Postępowanie po zabiegu implantologicznym

Higiena jamy ustnej

W pierwszej dobie po zabiegu implantacyjnym w pierwszej dobie po zabiegu należy delikatnie przeprowadzać czynności pielęgnacyjne włącznie z płukaniem.

W drugiej dobie po zabiegu można rozpocząć płukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym. Płyn należy stosować 3 razy dziennie po posiłku. Od 2-3 doby po zabiegu okolicę, wokół gojącej się rany, należy oczyszczać bardzo delikatnie, wyłącznie przy użyciu miękkiej szczoteczki. Zaleca się zachować ostrożność podczas szczotkowania co najmniej do 1 tygodnia po zabiegu.

Obrzęk

Korzystnie dla ograniczenia bólu oraz procesu gojenia działa okład z lodu, zaleca się przykładać zimny suchy okład lub woreczek z lodem, kilka razy dziennie przez 15 minut

Krwawienie

Delikatne podbarwienie krwią śliny w pierwszej dobie po zabiegu jest naturalne.

W przypadku nasilania się krwawienia należy wywierać delikatny ucisk przez nagryzienie gazika, który został położony w miejscu krwawienia. Jeśli pomimo prawidłowego postępowania krwawienie nadal jest intensywne, bezwzględnie po 1-2 godzinach zalecane jest skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym.

Uczucie zdrętwienia okolicy operowanej

W pierwszych godzinach po zabiegu zazwyczaj część twarzy jest zdrętwiała w wyniku działań operacyjnych i leków znieczulających. Jeżeli jednak ten stan utrzymuje się powyżej 12 godzin bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Ból

Po zabiegach chirurgicznych mogą pojawić się dolegliwości bólowe, które zwykle ustępują do 3 doby po zabiegu. Doraźnie należy przyjmować leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Jeżeli dolegliwości nasilają się powyżej 3 doby lub pojawia się gorączka, powiększenie miejscowych węzłów chłonnych, bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem (najlepiej operatorem).

Posiłki i napoje

W okresie pierwszych 3 dni po zabiegu zalecane jest unikanie spożywania gorących potraw i napojów oraz twardych pokarmów. Zaleca się ograniczyć lub wyeliminować spożywanie alkoholu, kawy, mocnej czarnej herbaty.

Palenie tytoniu

Bezpośrednio po zabiegu, a korzystniej w okresie do 3 dni zaleca się znaczne ograniczenie lub wyeliminowanie palenia tytoniu.

Wysiłek fizyczny

W pierwszych dniach po zabiegu zalecane jest ograniczenie wysiłku fizycznego, szczególnie czynności wymagających pochylania głowy.

Odpoczynek

Zalecany jest odpoczynek w pozycji półsiedzącej lub siedzącej z podpartą głową. Nie wskazany jest odpoczynek w pozycji leżącej – horyzontalnej.

Prowadzenie pojazdów

Niektóre leki podane podczas zabiegu mogą mieć wpływ na zdolność koncentracji i powodują przeciwwskazanie do prowadzenia pojazdów mechanicznych (samochodu) lub pracy z maszyną w ruchu ciągłym. Szczegółowych informacji udzieli lekarz podczas konsultacji przed zabiegiem. Bezwzględnie należy zastosować się do zaleceń lekarskich.

Prawidłowa pielęgnacja nowego uzębienia.

Podczas użytkowania uzupełnień typu most lub proteza częściowa obowiązuje zachowanie takich samych zasad higieny jamy ustnej jak przy uzębieniu własnym.

Dobrą praktyką zachowania dodatkowej higieny jamy ustnej jest używanie irygatora. Jest to urządzenie, które wysyła strumień wody o regulowanej sile i rozproszeniu. Wpływa to korzystnie na utrzymanie idealnej higieny i zdrowia przyzębia.


« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
Znajdź nas: