Umów się na wizytę:

Ograniczenia w spożywaniu posiłków po wyrwaniu zęba

www.dentsm.pl Ograniczenia w spożywaniu posiłków po wyrwaniu zęba

Opublikowano: 31.08.2022

Wyrywanie zęba to prosty zabieg, którego nie należy się obawiać. Nie znaczy to, jednak że nie warto się przed nim dobrze przygotować. W trosce o własny komfort i zdrowie jamy ustnej warto wiedzieć, co, jak i kiedy spożywać, krótko po wykonanym zabiegu.

Jak postępować przez pierwsze kilka godzin po zabiegu?

Czas tuż po zabiegu to moment największych restrykcji. Rana po wyrwanym zębie dopiero zaczyna się goić, a znieczulenie wciąż działa i powoduje zaburzenia czucia. Z tego względu w trakcie 2-4 godzin po wyrwaniu zęba, warto jest powstrzymać się przed jedzeniem pokarmów twardych, jak i miękkich oraz przed piciem wody. Tego typu zalecenia mają na celu wspierać jak najszybsze i bez problemowe gojenie się nowo powstałej rany po wyrwanym zębie.

 

Jak postępować przez pierwsze 24 godziny po zabiegu?

Kiedy znieczulenie zeszło, a rana już nie krwawi, możemy zacząć pić i jeść z pewnymi ograniczeniami.

 

piękny uśmiech wraz ze zdrowymi zębamiOgraniczenia w kwestii picia

To na czym nam zależy to szybkie i sprawne gojenie się rany. W tym wypadku musimy zrezygnować z gorących napojów, aby nie narazić rany na wzmożone krwawienie. Z tego względu przez pierwsze 24 godziny po zabiegu, dobrze jest pić napoje chłodne lub w temperaturze pokojowej, które nie nie będą mieć negatywnego wpływu na gojenie się rany. Co do kwestii rodzaju napoju, możemy pozwolić sobie na dowolność. Bez problemu możemy pić takie napoje jak:

  • woda letnia lub zimna
  • jogurty pitne
  • kefiry lub maślanki
  • schłodzona herbata lub kawa

 

Ograniczenia w kwestii jedzenia

Podobnie jak w przypadku picia, posiłki spożywane 24 godziny po zabiegu nie mogą być gorące, ze względu na proces gojenia świeżej rany. Pożywienie w tym czasie powinny być chłodne i miękkie. Jest to moment, kiedy bez cienia wyrzutów sumienia, możemy jeść lody, sorbety i inne chłodne desery. Do zalecanych posiłków należą:

  • Chłodne zupy
  • Miękkie warzywa gotowane na parze
  • Miękkie owoce
  • Lody i sorbety
  • Miękkie ryby (ryby białe)
  • Koktajle owocowe, warzywne lub mleczne
  • Ziemniaki w formie purée
  • Jajka w formie jajecznicy
  • Chłodne owsianki

 

Czego unikać kilka dni po zabiegu?

Cukier

Wysokie spożycie cukru zawsze ma negatywny wpływ na zdrowie, jednak w trakcie gojenia rany po wyrwanym zębie sprawa wygląda nieco gorzej. Cukier, zwłaszcza w dużych ilościach, może powodować stany zapalne w formie zapalenia dziąseł, dlatego warto ograniczyć spożywanie jedzenia oraz napojów wysoko słodzonych przez co najmniej kilka dni po zabiegu.

Papierosy

Podobnie jak w przypadku cukru, palenie papierosów ma negatywny wpływ na organizm pod wieloma względami. Jedną z kwestii, na jakie może wpłynąć zażywanie nikotyny, jest proces gojenia się rany po wyrwanym zębie. Dym tytoniowy utrudnia powstawanie skrzepu w miejscu rany, co znacznie spowalnia proces gojenia i może powodować dodatkowy ból u pacjenta. Z tego powodu istotne jest, aby powstrzymać się od palenia papierosów, przez co najmniej dwa pierwsze dni po wykonanym zabiegu.

 

Podsumowanie

Dobrze wygojona rana po wyrwanym zębie nie zależy tylko i wyłącznie od dentysty. To czy pacjent weźmie do serca zalecenia lekarza, ma duży wpływ na szybkość gojenia się rany. Spożywanie chłodnych napoi i posiłków potrafi być uciążliwe, jednak przyniesie szybkie efekty i wspomoże komfort pacjenta, który może borykać się z bólem i krwawieniem po zabiegu. Nie często zdarza się, że lekarz zaleca pacjentowi spożywanie lodów czy innych chłodnych pyszności, dlatego warto korzystać z okazji i ten jeden raz jeść ulubione przysmaki w trosce o zdrowie.

 

Przeczytaj także:

- zalecenia po usunięciu zęba

 

Powrót na pierwszą stronę Bloga https://www.dentsm.pl/blog


« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
Znajdź nas: