Umów się na wizytę:

Przeszczep błony śluzowej

www.dentsm.pl Przeszczep błony śluzowej

Poszerzenie strefy dziąsła przy implantach

Przeszczep błony śluzowej z podniebienia stosujemy często w żuchwie celem poszerzenia strefy dziąsła zrogowaciałego (właściwego) w okolicy implantów. Znaczenie obecności dziąsła właściwego wokół implantów jest bardzo ważnym elementem . W większości badań nad implantami z nowoczesnym typem powierzchni, czyli szorstkim, wykazano, że brak dziąsła właściwego wiąże się ze zwiększonymi wartościami wskaźnika płytki nazębnej Ponieważ obecnie stosuje się niemal wyłącznie implanty z szorstkimi powierzchniami, wskazana jest obecność co najmniej 2 mm dziąsła właściwego w celu ułatwienia pacjentowi wykonywania zabiegów higieny jamy ustnej oraz uniknięcia nawracających zapaleń i recesji wokół implantów.W przypadkach braku dziąsła właściwego obserwuje się wyższy wskaźnik płytki nazębnej, krwawienia, większe recesje oraz większą utratę przyczepu. Wskazuje się że dziąsło właściwe pełni długoterminową funkcję ochronną przynajmniej w odniesieniu do recesji bony śluzowej wokół implantów.

Poszerzenie strefy dziąsła - pogłębianie dna przedsionka jamy ustnej

Wąska strefa dziąsła przyczepionego w żuchwie w okolicy siekaczy dolnych, obecność płytkiego przedsionka oraz współistniejący stan zapalny są wskazaniem do pogłębienia przedsionka metodą chirurgiczną.

Częstmi wskazaniami do tego zabiegu są:

  • tworzenie się recesji w okolicy siekaczy dolnych
  • zlokalizowane zapalenie przyzębia
  • dyskomfort czynnościowy pacjenta podczas żucia i szczotkowania
  • wyrazny defekt estetyczny
  • przed planowanym leczeniem ortodontycznym lub protetycznym

AUGMENTACJA TKANKĄ MIĘKKĄ

Zabieg augmentacji,czyli pogrubienia dziąsła może być wskazany z różnych względów.Zazwyczaj podejmuje się go w celu stabilizacji tkanek miękkich I tym samym zapobieganiu recesji,czasem celem zamaskowania prześwitujących ciemnych korzeni zębów leczonych endodontycznie oraz polepszenia estetyki przy wykonywaniu prac protetycznych uzupełniających braki zębowe. (Przeczytaj: usunięcie zęba I co dalej).


« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
Znajdź nas: