Umów się na wizytę:

Aparaty zdejmowane

www.dentsm.pl Aparaty zdejmowane

Aparaty zdejmowane - najnowocześniejszy z nich to aparat zdejmowany Clear Aligner. Nietypowy wygląd, ale i niezwykła użyteczność. Właściwie niewidoczne w jamie ustnej nakładki można zdejmować na czas posiłków czy spotkań, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej higieny. Wizyty kontrolne odbywają się u ortodonty co 3 tygodnie, podczas których pacjent otrzymuje komplet 3 nakładek na jeden łuk zębowy, o zróżnicowanej sile oddziaływania. Ten rodzaj aparatu zwalcza wiele (niestety nie wszystkie) wad zgryzu. Całkowity czas leczenia i jego koszt można oszacować jedynie podczas konsultacji ortodontycznej.

Aparaty tego rodzaju zbudowane są z kolorowego tworzywa akrylowego z zatopioną śrubą, zaopatrzonego w elementy utrzymujące aparat na zębach - klamry i łuki.

Aparaty zdejmowane najczęściej stosowane są u dzieci w wieku od 6 do 12 lat w uzębieniu mieszanym, czyli kiedy dziecko ma zęby stałe, jak i mleczne.

 

Aparaty zdejmowane dzielimy na:

  1. Aparaty zdejmowane jednoszczękowe - korygujące ustawienie zębów w jednym łuku zębowym - w szczęce lub w żuchwie.

  2. Aparaty zdejmowane obuszczękowe - większe, korygujące ustawienie szczęki i żuchwy względem siebie.

Aparat zdejmowalny nosić należy w nocy i kilka godzin w ciągu dnia. Budowa aparatu jednoszczękowego pozwala na noszenie aparatu nawet i przez cały dzień, minimum powinno stanowić 2-4 godziny w ciągu dnia. Aparat obuszczękowy nosimy w dzień minimum przez 4 godziny. Zależność jest prosta - im częściej noszony aparat, tym szybszy efekt leczenia. Wszystko zależy od sumienności i zaangażowania młodego pacjenta, jak i jego rodziców.

Bardzo ważna jest higiena samego aparatu. Aparat należy myć twardą szczotką, pastą do zębów lub mydłem w płynie, najlepiej po każdym wyjęciu aparatu z ust. Tak samo jak na zębach tak i na aparacie może osadzać się nalot, kamień. Można wtedy moczyć aparat w specjalnych tabletkach do protez. Umieszczona w aparacie śruba również wymaga konserwacji, od czasu do czasu należy zakroplić na śrubę olej jadalny, odczekać chwilę i olej spłukać.

Podczas noszenia aparatu mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Nie są one jednak duże, występują najczęściej na początku leczenia lub po aktywacji aparatu. Niewielki ból świadczy o tym, że aparat działa i zęby zmieniają swoje położenie. Aparat może również uwierać czy ocierać błonę śluzową i dziąsła. Należy się wówczas zgłosić do lekarza, który wykona niewielką korektę, aby aparat mógł być dalej noszony.

Trudności z wymową przy aparacie jednoszczękowym mijają po kilku dniach i treningu funkcjonowania z nim w jamie ustnej. W aparacie obuszczękowym można mówić, ale tylko przy zaciśniętych zębach.

 

W aparacie nie wolno jeść, uprawiać sportów. Dozwolone jest picie wody.

 

Przechowywać aparat należy w specjalnym plastikowym pudełku z otworkami, które zapewniają dostęp powietrza. Kiedy aparat nie jest noszony, zawsze powinien być odkładany właśnie do pudełka. Warto też takie pudełko podpisać imieniem z numerem telefonu, na wypadek zgubienia aparatu. W przypadku uszkodzenia aparatu, należy zgłosić się do lekarza, gdyż najczęściej udaje się go naprawić.

Leczenie aparatem zdejmowanym trwa minimum 2 lata. Dziecko w tym czasie rośnie, a warunki w jego jamie ustnej zmieniają się. Niezbędne są przez okres noszenia aparatu kontrole u ortodonty, który w optymalny sposób będzie dostosowywał aparat poprzez usuwanie lub dokładanie do niego elementów. Zdarzają się sytuacje, kiedy niemożliwe jest wyleczenie wady ortodontycznej u dziecka jednym aparatem zdejmowanym. Trzeba wykonać nowy aparat. Aparat zdejmowany jest niekiedy wstępem do umieszczenia aparatu stałego.

 

Aparaty zdejmowane zewnątrzustne

Aparaty dodatkowe, stosowane razem z innymi aparatami wewnątrzustnymi. U dzieci, pacjentów rosnących możliwa jest modyfikacja wzrostu, zmiana jego kierunku. Wyróżniamy następujące aparaty:

  1. Headgear - Headgear to wyciąg zewnątrzustny stosowany razem z aparatem stałym lub ruchomym. Wskazaniem do jego zastosowania jest stabilizacja bądź dystalizacja (dotylne przemieszczanie) zębów trzonowych. Może służyć także do dystalizacji górnego łuku zębowego, zaś u rosnących dzieci wykorzystuje się go do zahamowania wzrostu doprzedniego szczęki.

  2. Maska twarzowa Aparat stosowany u pacjentów z niedostatecznym wzrostem szczęki. Patrząc na dziecko z boku, szczęka jest cofnięta w stosunku do całej twarzy, dominuje w profilu bródka. Najlepsze efekty leczenia uzyskuje się u dzieci do 9 roku życia.

  3. Maskę zawsze nosi się w skojarzeniu z innym aparatem, do którego zostaje ona przymocowana. Najczęściej jest to aparat Hyrax. Maska zbudowana jest z dwóch podkładek na czoło i brodę, pomiędzy nimi rozpięty jest stalowy szkielet z wąsami. Pozycję wąsów ustala lekarz przy pomocy kluczyka dołączonego do aparatu. Na tak przyłożony do twarzy aparat (na wąsy) zaczepia się wyciągi elastyczne, a te do aparatu znajdującego się w buzi. Wyciągi elastyczne z określoną siłą działają na szczękę i pobudzają jej doprzedni wzrost. Maskę twarzową powinno nosić się 24 godziny na dobę, ale na co dzień jest to niemożliwe. Zalecamy, aby dziecko założyło maskę po powrocie ze szkoły i nosiło ją aż do rana, zdejmując tylko do posiłków. Minimum 14-16 dobę przez ok 12 miesięcy. Dzieci bardzo dzielnie znoszą noszenie aparatu. Jest to szczególnie widoczne, gdy na brodzie i czole w miejscu przylegania podkładek powstają otarcia. Najlepiej temu zapobiegać i od samego początku stosowania tego aparatu, wyścielać bawełnianymi kawałkami materiału podkładki na brodzie i czole.Celem stosowania maski twarzowej jest uniknięcie zabiegu chirurgicznego w późniejszym wieku.


« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
Znajdź nas: