Umów się na wizytę:

Jak wygląda kontrola u dentysty i co ile warto robić przegląd jamy ustnej?

www.dentsm.pl Jak wygląda kontrola u dentysty i co ile warto robić przegląd jamy ustnej?

Opublikowano: 09.12.2021

Mimo kilkunastoletniego doświadczenia w stomatologii... wciąż uczymy się czegoś nowego. Nie mamy na myśli jedynie bezustannego poszerzania kompetencji zawodowych poprzez szkolenia, ale także informacje serwowane nam przez pacjentów. Okazuje się bowiem, że wiele spośród osób, które pojawiają się w gabinecie, nie ukrywa braku wiedzy na temat konieczności regularnych wizyt u stomatologa. Jak to często bywa – wykręcenie numeru do specjalisty wynika zazwyczaj z tego, iż ząb pobolewa, ułamał się. Należy jednak zdać sobie sprawę, że za wizytą kontrolną kryje się coś więcej.

 

Dlaczego regularna kontrola jamy ustnej jest tak istotna?

Skoro jako ludzie skłonni jesteśmy wydawać spore sumy na wizyty u manikiurzystek, fryzjerów i w sklepach odzieżowych, to czemu z większa rezerwa podchodzimy do dbania o inną z naszych wizytówek – o zdrowe zęby? Mówimy tutaj w pierwszej osobie, gdyż znamy odpowiedź i pragniemy podkreślić, że działamy w imieniu pacjentów i w obronie ich zdrowia. Proszę nie obawiać się bólu czy uszczuplenia portfela. Wizyty kontrolne są szybkie, na ogół absolutnie bezbolesne i wiążą się ze zdecydowanie niższymi kosztami niż w przypadku spotkań, na których wdrożyć trzeba już leczenie kanałowe.

Zabrzmi to może zaskakująco, ale każda zmiana w uzębieniu jest swego rodzaju bramą dla wirusów i bakterii, przez którą przedostać się one mogą do całego organizmu i rzecz jasna powodować spustoszenie. Niespecyficznymi konsekwencjami nieleczenia zębów są cukrzyca, nadciśnienie, dolegliwości ze strony układu naczyniowo-sercowego a lista jest znacznie dłuższa. Wizyta kontrolna u dentysty jest zatem najlepszą metodą na zapobieżenie lub wyeliminowanie ryzyka. piękny uśmiech wraz ze zdrowymi zębami

Na czym polega wizyta kontrolna u dentysty?

Przygotowanie do wizyty u dentysty nie różni się znacząco od standardowej higieny jamy ustnej. Oczywiście przy założeniu, iż każdy myje zęby (także język!), nitkuje je oraz płucze płynem przeznaczonym do higieny jamy ustnej. Pomiędzy tym zabiegiem a usadowieniem na fotelu dentystycznym nie należy spożywać żadnych posiłków a pić jedynie wodę.

 

 

Podczas kontroli stomatolog sprawdzi nie tylko stan uzębienia, ale także całej jamy ustnej, a więc dziąseł, języka. Odbywa się to mniej więcej tak:

  • Na początku dokonuje badania dolnej i górnej wargi oraz przedsionka jamy ustnej.

  • Kolejno dokonuje oceny stanu błony śluzowej policzków oraz przyczepów wędzidełek języka i warg.

  • Później zajmuje się językiem – bada jego kształt, wielkość, zabarwienie, ruchomość.

 

Brzmi niegroźnie, prawda? Na tej podstawie lekarz może określić jakiego leczenia wymaga jama ustna. Nie musi się okazać, że konieczne jest wdrożenie leczenia, ale kondycja jamy ustnej może sugerować wykonanie skalingu, wybielania, polerowania, piaskowania czy fluoryzacji. Wizyta kontrolna na ogół trwa około 10 minut, jednak zdarza się, że lekarz decyduje się na drobny zabieg ''tu i teraz''. Ponadto to dobry moment by ewentualnie zalecił zmianę szczoteczki lub polecił inną pastę, zaprezentował prawidłową metodę nitkowania.

 

Jak często należy pojawiać się w gabinecie stomatologicznym?

Proszę zapamiętać jedną złotą zasadę: ''do dentysty co pół roku, a nie kiedy boli''. Oczywiście jest to spore uproszczenie, gdyż na konsultacje zgłosić się trzeba nawet jeżeli niepokoi coś przed upływem pół roku. Ten okres traktować należy symbolicznie jako wyznacznik sugerujący, że szata graficzna wizytówki, jaką są zęby, może wymagać odświeżenia. Pojawiając się w gabinecie minimum dwa razy w roku, zyskujemy:

  • estetyczny wygląd;

  • pewność siebie;

  • opinię zadbanej i roześmianej osoby;

  • pewność, że zęby są pod dobrą opieką;

a przede wszystkim... zdrowie i to nie tylko jamy ustnej. Zapraszamy do naszego stomatologa na warszawskim Bemowie.

 

Przeczytaj także inne nasze porady:

Powrót na pierwszą stronę Bloga https://www.dentsm.pl/blog


« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
Znajdź nas: