Opublikowano: 04.11.2022
Leczenie ortodontyczne jest dedykowane osobom z wadami zgryzu. U dziecka, które zyskało zęby stałe w wyniku wymiany mlecznych warto zaplanować wizytę ortodontyczną, aby przekonać się czy zgryz kształtuje się prawidłowo zwłaszcza, jeżeli pojawiają się niepokojące symptomy rozwoju wady. U niektórych dzieci już przed rozwojem zębów stałych lekarz stomatolog może zalecić konsultację ortodontyczną. W jakim wieku dziecko powinno udać się na pierwszą wizytę do ortodonty? Dowiedz się, czy jest na to reguła.
Leczenie ortodontyczne u dziecka-kiedy udać się na pierwszą wizytę?
U dziecka w wieku około siódmego roku życia można zaobserwować już wszystkie zęby stałe. Nie jest to zasadą, dotyczącą wszystkich, gdyż rozwój zębów mlecznych i stałych przebiega indywidualnie. Siedmiolatki przeciętnie posiadają już zęby stałe, jednak warto zauważyć, że w tym względzie mogą zdarzyć się odstępstwa. W efekcie próchnicy lub urazu dziecko może wcześniej utracić zęby mleczne lub na skutek naturalnych predyspozycji, jako siedmiolatek posiadać jeszcze ich część. Gdy u dziecka pojawiły się już zęby stałe, warto skonsultować się z ortodontą w celu określenia prawidłowości zgryzu lub ewentualnej wady. U dzieci pomiędzy piątym, a dziesiątym rokiem życia, a więc według indywidualnego tempa rozwoju zębów stałych jest to czas, odpowiedni na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Koniecznie należy udać się z dzieckiem do ortodonty, jeżeli pojawią się:
- widoczne stłoczenie zębów,
- zauważalne szczeliny pomiędzy zębami,
- odwrócony nadgryz,
- zgryz krzyżowy,
- zgrzytanie zębami,
- częste zaciskanie szczęki,
- widoczne wysunięcie podbródka.
Kiedy stomatolog kieruje do ortodonty wcześniej?
Stomatolog dziecięcy może zaobserwować nie tylko pojawiające się w uzębieniu ubytki (najczęściej spowodowane rozwijającą się próchnicą), ale może zwrócić uwagę na niepokojące symptomy rozwijającej się wady zgryzu u dziecka. Jeżeli lekarz stomatolog zwróci uwagę na ryzyko nieprawidłowości w kształtowaniu się zgryzu, może zareagować szybko, kierując dziecko na konsultację ortodontyczną. Im szybciej rozpocznie się leczenie ortodontyczne, tym lepiej. Dzięki niemu można zminimalizować czas, potrzebny do uzyskania trwałych rezultatów oraz związany z leczeniem ortodontycznym dyskomfort. Aparaty ortodontyczne dzielimy na:
- zdejmowane,
- stałe.
Jak wiek dziecka wpływa na dobór metody leczenia ortodontycznego?
Im młodszy pacjent ortodontyczny, tym większa szansa leczenia mniej bolesnego i ingerującego w codzienność. U małych dzieci najczęściej stosuje się aparaty wyjmowane, które przy użytkowaniu zgodnym z zaleceniami przynoszą oczekiwane efekty w ciągu nawet kilku miesięcy stosowania. Na leczenie ortodontyczne nie jest za późno w każdym wieku, jednak im później się ono rozpocznie, tym proces leczenia będzie dłuższy i prawdopodobnie wymagał będzie zastosowania stałych metod. Dziecko w wieku około siódmego roku życia, trafiające po raz pierwszy do ortodonty będzie mogło skorzystać z pełnego wachlarza dostępnych metod leczenia. Ortodonta indywidualnie dobierze rodzaj aparatu, odpowiadający skutecznością efektów leczenia rodzajowi i stopniowi rozwoju dziecięcej wady zgryzu.
Leczenie ortodontyczne u starszych dzieci
Pacjent powyżej dwunastego roku życia, który u ortodonty pojawia się po raz pierwszy traktowany jest już jak pacjent dorosły, posiadający na stałe uformowany zgryz. Z tego względu leczenie ortodontyczne pacjentów nastoletnich porównywalne jest często do leczenia pacjentów dorosłych, w wieku do około trzydziestego roku życia. U starszych dzieci, podobnie jak u pacjentów dorosłych aparaty wyjmowane wykazują mniejszy stopień skuteczności. Wśród aparatów stałych największą popularnością cieszą się wygodne aparaty samoligaturujące oraz hyrax.
Przeczytaj także inne nasze porady:
Sprawdź kto to jest chirurg stomatolog
Powrót na pierwszą stronę Bloga https://www.dentsm.pl/blog
« powrót