Opublikowano: 28.09.2022
Właściwa higiena jest kluczowa w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Zęby powinien myć każdy niezależnie od wieku. W przeciwnym wypadku stosunkowo szybko znajdzie się na fotelu dentystycznym, co z pewnością nie będzie miłym doświadczeniem ani dla niego samego, ani dla portfela takiej osoby. Jeśli chcesz zadbać o swoją jamę ustną, ale jednocześnie nie do końca wiesz, z jaką częstotliwością myć zęby, ten artykuł jest dla Ciebie.
Dwa razy dziennie to podstawa
Każdy dentysta potwierdzi, że mycie zębów dwa razy dziennie to absolutne minimum. Powinno się to robić rano i wieczorem, aby uniknąć gromadzenia się płytki nazębnej, a w konsekwencji niszczenia szkliwa. Kiedy dokładnie?
W przypadku wieczornej higieny jamy ustnej sprawa jest prosta. Zęby szczotkujemy po ostatnim posiłku, a także nitkujemy, aby pozbyć się resztek jedzenia, które nagromadziły się w ciągu całego dnia. Jak natomiast wygląda kwestia mycia zębów rano? Kiedy lepiej to zrobić — przed czy po śniadaniu? Niestety dentyści w tej kwestii nie są zgodni. Część z nich zaleca szczotkowanie przed posiłkiem. Argumentują, że w trakcie snu w jamie ustnej gromadzą się osad oraz groźne bakterie, które dobrze jest usunąć. Inni natomiast twierdzą, że lepiej umyć zęby po śniadaniu, ponieważ wówczas pozbywamy się z jamy ustnej resztek pokarmów.
Wybór, kiedy umyć zęby, należy więc do każdego indywidualnie. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zrobić to zarówno przed, jak i po śniadaniu. Należy jedynie pamiętać o odpowiedniej technice oraz delikatności, aby nie uszkodzić dziąseł.
Od czego powinna zależeć częstotliwość mycia zębów?
Mycie zębów dwa razy dziennie jest podstawą, jednak większość stomatologów rekomenduje, aby robić to po każdym posiłku. Prawidłowe szczotkowanie pozwala usunąć gromadzące się w jamie ustnej resztki pożywienia, kwasy oraz bakterie, które powodują próchnicę. Jeśli więc masz tylko taką możliwości, warto użyć szczoteczki zawsze ok. 30-45 minut po jedzeniu lub piciu.
Poza porankiem oraz wieczorem warto szczególnie umyć zęby, kiedy:
-
zjesz posiłek złożony z produktów, które barwią, np. jagód;
-
wypijesz kawę lub herbatę, które mogą zmieniać kolor szkliwa;
-
zjesz posiłek, po którym wyczuwalne resztki jedzenia zostały na Twoich zębach.
Mycie zębów dorosłego a dziecka — czy są jakieś różnice?
Oczywiście istnieje wiele różnic dotyczących mycia zębów przez dzieci i dorosłych. Dotyczą one przede wszystkim stosowanych preparatów. Jeśli jednak chodzi o częstotliwość, wiek nie ma znaczenia. Każdy człowiek posiadający uzębienie, powinien sięgać po szczoteczkę przynajmniej dwa razy dziennie. Z tego względu warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci tego nawyku. Dzięki temu w przyszłości unikną bolesnych wizyt u stomatologa dziecięcego a następnie dentysta dla dorosłych.
Nie umyłem/am zębów — czy coś się stanie?
Jeśli jednorazowo położysz się spać bez sięgnięcia po szczoteczkę, czy rano szybko wybiegniesz z domu, zapominając umyć zęby — nie musisz się niczego obawiać. Szkliwo człowieka jest na tyle mocne, że niewielka ilość pożywienia pozostawiona na nim na krótki czas, nie narobi szkód. Wystarczy, że przeprowadzisz gruntowną higienę jamy ustnej w najbliższym możliwym czasie.
Jeśli jednak zdarza Ci się zapomnieć o myciu zębów nawet kilka razy w tygodniu, wówczas zdecydowanie masz powody do obaw. Takie częste pomijanie higieny może w przyszłości wiązać się z koniecznością leczenia dentystycznego. Aby go uniknąć, już dzisiaj postaraj się wdrożyć sposoby, aby nie zapominać o szczotkowaniu. Dobrym pomysłem mogą być powiadomienia w telefonie lub karteczki w łazience, które przypomną Ci o myciu zębów.
Jeśli nadal masz niejasności I pytania dotyczące higieny jamy ustnej zachęcamu do zadawania pytań stomatologowi po wizycie z gabinecie. Na pewno otrzymają Państwo od niego profesjonalne I dokladne wykaśnienia.
Przeczytaj także: Sprawdź kto to jest chirurg stomatolog
Powrót na pierwszą stronę Bloga https://www.dentsm.pl/blog
« powrót