Umów się na wizytę:

Zdjęcie aparatu / retencja

www.dentsm.pl Zdjęcie aparatu / retencja

To usunięcie z zębów wszystkich elementów aparatu oraz resztek kleju pozostałego na zębach po zdjęciu zamków i pierścieni.Zdjęcie aparatu ortodontycznego to dobry moment na wybielenie zębów. W naszej klinice pacjenci po przebytym leczeniu ortodontycznym dostają na zabieg wybielania 30% zniżki.

Retencja

To kolejny etap leczenia ortodontycznego polegający na stabilizacji osiągniętych wyników. Długość tej fazy zależy od rodzaju skorygowanej wady zgryzu. Średnio wynosi 3 lata u dzieci i młodzieży oraz powyżej 5 lat u dorosłych - choć często niezbędna jest retencja dożywotnia. Aparat stały zastępuje się aparatami retencyjnym - ruchomym (płytka retencyjna) lub stałym (drut retencyjny). Ma on na celu utrwalenie wyników osiągniętych podczas aktywnej fazy leczenia. Zęby bardzo chcą wrócić do swojego pierwotnego położenia i trzeba się liczyć z niewielkimi ich przesunięciami po zdjęciu aparatu. Jest to naturalny fizjologiczny proces występujący u wszystkich, niezależnie od leczenia ortodontycznego.Ostatnia faza leczenia w dużej mierze zależy już nie od lekarza, ale od pacjenta i jego sumienności. 

Rodzaje aparatów retencyjnych:

  1. Płytka retencyjna Schwarza, wyjmowana. Utrzymuje efekt leczenia w łuku górnym. Zbudowana jest z kolorowej, akrylowej płyty przylegającej do podniebienia i w sposób bardzo dokładny do zębów. Jedyny widoczny element aparatu to łuk wargowy, obejmujący zęby przednie. W dniu zdjęcia aparatu stałego pobiera się wyciski do przygotowania płytki. Pacjent ma jeden dzień na odpoczynek i następnego dnia odbiera wykonany przez technika aparat. Najważniejszy jest pierwszy okres retencji, położenie zębów jest jeszcze bardzo niestabilne. Wymaga to początkowo noszenia aparatu 24h na dobę.

  1. Retainer stały - „drucik” mocowany na zębach od strony wewnętrznej kroplami płynnego kompozytu - obowiązkowo w żuchwie na 6 przednich zębach. W niektórych przypadkach wskazany jest również w szczęce.

  2. Aparat termoformowalny - elastyczne, przezroczyste „ochraniacze” na zęby, które powstają w laboratorium protetycznym

Czas trwania retencji

Jeżeli pacjent jeszcze rośnie, uzyskanego efektu pilnuje się, aż do zakończenia wzrostu lub do czasu wyrżnięcia się wszystkich zębów. Dotyczy to również zębów ósmych.

Coraz częściej w przypadku pacjentów dorosłych, zakłada się retencję dożywotnią. Jest to konieczne w przypadku, gdy występują:

  • stłoczenia, rotacje zębów, szpary pomiędzy zębami - te cechy wykazują bardzo dużą tendencję do nawrotów nieprawidłowego zgryzu

  • choroby przyzębia, tzw. paradontoza - funkcjonuje w tym przypadku duża utrata podparcia kostnego

Pacjentom zaciskającym zęby lub zgrzytającym zębami zaleca się po leczeniu ortodontycznym lub ortodontyczno-protetycznym noszenie szyny relaksacyjnej górnej.

Kontrola retencji

Pierwsza wizyta u ortodonty odbywa się po 4 tygodniach od zdjęcia aparatu, następna po 3 miesiącach, kolejne co pół roku.

Zarówno wyjmowane aparaty retencyjne, jak i drut retencyjny należy kontrolować minimum przez dwa lata po leczeniu. Płytka Schwarza wymaga czasami niewielkich rekonstrukcji, dostosowania, aktywacji elementów utrzymujących. Retainer stały może się odkleić, czego pacjent może nie zauważyć. Lekarz powinien pomóc w prawidłowym jego ponownym zamocowaniu na zębach, co zapobiegnie niepożądanej zmianie pozycji zęba.


« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
Znajdź nas: