Umów się na wizytę:

Kiretaż

www.dentsm.pl Kiretaż

KIRETAŻ WARSZAWA/BEMOWO DENT-SM

Kiretażem nazywamy zabieg polegający na oczyszczeniu głębokich kieszeni patologicznych z kamienia nazębnego oraz obumarłych tkanek za pomocą specjalistycznego narzędzia, zwanego kiretą. Ponieważ zaawansowane i nieleczone choroby przyzębia mogą mieć dla pacjenta groźne konsekwencje (np. doprowadzić do zniszczenia kości stanowiącej podporę zębów), dlatego tak istotne jest jak najwcześniejsze zlikwidowanie stanu zapalnego. Kiretaż w naszym gabinecie warszawa Bemowo jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dlatego sam zabieg nie jest uciążliwy dla pacjentów.

KIRETAŻ ZAMKNIĘTY przeprowadza się u tych pacjentów, u których, co prawda, pojawiły się już kieszonki przyzębne, jednak ich głębokość nie przekracza 5 milimetrów.

KIRETAŻ OTWARTY jest zabiegiem bardziej inwazyjnym i wiąże się z przecięciem oraz odsunięciem dziąsła. Dzięki temu stomatolog zyskuje swobodny dostęp do korzenia zęba oraz do otaczającej go kości. Po usunięciu kamienia nazębnego oraz wygładzeniu powierzchni korzenia stomatolog zaszywa miejsce kiretażu. Niekiedy – jeśli w efekcie stanu zapalnego doszło do ubytków kostnych - uzupełnia niedobór za pomocą materiału kościozastępczego.

Niezależnie od tego, czy dentysta wykonuje kiretaż otwarty czy zamknięty, zabieg jest zawsze przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Jednak po ustąpienia znieczulenia pacjent może przez kilka dni odczuwać pewien dyskomfort, związany z wystąpieniem następujących objawów:

  • w efekcie kiretażu otwartego, polegającego na przecięciu dziąsła, a następnie na oczyszczaniu i wygładzeniu powierzchni korzeni zębowych, może pojawić się niewielki obrzęk oraz przebarwienie wargi i/lub policzka, czasowa utrata czucia dziąsła w operowanej okolicy, a także niewielkie ilości krwi w ślinie.
  • bywa również, że przez kilka dni po zabiegu zęby wykazują dużą nadwrażliwość i silnie reagują na ciepłe oraz zimne napoje. W niektórych przypadkach mogą również wykazywać tymczasową zwiększoną ruchomość
  • Aby zminimalizować dolegliwości bólowe, pacjent powinien bezwzględnie przestrzegać następujących zaleceń:
  • po zabiegu unikać gwałtownego pochylania głowy, ponieważ dochodzi wówczas do przekrwienia dziąseł. Utrzymywanie niższego ciśnienia krwi zmniejsza krwawienie i przyspiesza proces gojenia, dlatego po kiretażu przynajmniej jeden dzień należy przeznaczyć na odpoczynek.
  • przyjmować przepisane przez lekarza leki przeciwbólowe lub antybiotyk. Pierwszą tabletkę przeciwbólową można zażyć zaraz po zabiegu, zanim jeszcze ustanie znieczulenie. Do uśmierzania bólu absolutnie nie wolno stosować aspiryny!
  • stosować zimne okłady w celu zminimalizowania obrzęku (również kolejnego dnia po zabiegu). Okłady należy przykładać na 15 minut, a następnie zrobić dłuższą przerwę,
  • przez przynajmniej 48 godzin po zabiegu nie wolno palić oraz pić alkoholu,
  • przez pierwsze 7 dni po zabiegu stosować miękką, półpłynną dietę, do czasu zdjęcia szwów unikać żucia pokarmów po stronie operowanej.

HIGIENA  Początkowo należy używać specjalnej, ultra miękkiej szczoteczki dla osób po zabiegach chirurgicznych, ograniczając powierzchnię szczotkowania jedynie do koron zębów. Dziąsła można delikatnie masować po 10- 14 dniach od przeprowadzenia kiretażu. Aby utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej i nie dopuścić do zalegania resztek pokarmów, należy 3 razy dziennie płukać buzię, jednak nie wolno czynić tego zbyt energicznie. Ponadto w miejscu przeprowadzenia zabiegu nie powinno się stosować nici dentystycznych, irygatora i szczoteczek międzyzębowych przez co najmniej 6 tygodni od daty zabiegu (ich działanie może być zbyt inwazyjne i doprowadzić do rozejścia szwów, założonych na dziąsło).


« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
Znajdź nas: