Umów się na wizytę:
22 436 15 86    502 118 119

Profilaktyka

www.dentsm.pl Profilaktyka

Zęby to wizytówka każdego człowieka,dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena zębów i dziąseł.Główną przyczyną która wywołuje i powoduje próchnicę zębów oraz rozwój choroby dziąseł i przyzębia(parodontoza) jest płytka nazębna.

Trzy kroki w trosce o zdrowe zęby i dziąsła:

Szczotkowanie - szczoteczkę należy odchylić od powierzchni zęba pod kątem 45 stopni i wykonywać wymiatająco okrężne ruchy. Na rynku dostępny jest również szeroki wybór szczoteczek elektrycznych i sonicznych, w tracie wizyty lekarz pomoże wybrać najbardziej odpowiednią dla Ciebie szczoteczkę.

Nitkowanie - należy oderwać ok. 45 cm nitki i owinąć jej większą część wokół środkowych palców, pozostawiając między nimi 2,5–5 cm. Delikatnie zagiąć nić wokół podstawy każdego zęba, starając się wsunąć ją poniżej linii dziąseł. Rób to ostrożnie! Trzymając nić napiętą, przesuwaj ją między zębami. Do kolejnych zębów używaj czystych kawałków nici. Jeżeli korzystanie z nitki dentystycznej sprawia Ci trudność wypróbuj irygator. Jest to urządzenie wykorzystujące strumień wody do usuwa bakterie głęboko między zębami i poniżej dziąseł, gdzie czyszczenie tradycyjną szczoteczką nie daję rezultatów. Irygator całkowicie może zastąpić nić dentystyczną. Jest niezbędny dla osób z implantami, koronami, otwartymi kieszonkami czy aparatami ortodontycznymi.

Płukanie - korzystanie z płynu do płukania ust zmniejsza ilość bakterii i zapobiega gromadzeniu się płytki nazęb.Jeśli na Twoich zębach łatwo tworzy się kamień, zadbaj o odpowiednią profilaktykę, by uniknąć groźnych chorób zębów i dziąseł. Regularnie usuwaj płytkę nazębną, by nie dopuścić do jej krystalizacji w kamień nazębny.

Oprócz regularnych wizyt u stomatologa warto też zwrócić uwagę na zabiegi które pozwolą na zachowanie zdrowia zębów i dziąseł. Są to skaling, piaskowanie i fluoryzacja zębów.

Skaling (usuwanie kamienia nazębnego) - jest to zabieg mający na celu usunięcie kamienia nazębnego przy użyciu skalera - urządzenia ultradźwiękowego. Zawsze zakończony powinien być polerowaniem zębów. Po skalingu może pojawić się nadwrażliwość zębów trwająca do 2-3 dni. W celu jej zmniejszenia, zaleca się zabezpieczenie zębów fluorem.

Piaskowanie to zabieg polegający na usunięciu osadów nazębnych. Wykonuje się go za pomocą piaskarki- urządzenia z którego wydobywa się mieszanina piasku z wodą.

Fluoryzacja to zabieg wzmacniający szkliwo, zapobiegający próchnicy oraz pomagający pacjentom cierpiącym na nadwrażliwość. W trakcie zabiegu fluor nakładany jest na powierzchnie zębów i juz po kilku minutach uwalnia jony fluoru które regenerują mikroubytki szkliwa.

Lakowanie - uszczelnienie bruzd w zębach

Celem zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym jest wzmocnienie zębów i ochrona przed próchnicą,a częstość ich wykonywania jest uzależniona przede wszystkim od podatności pacjenta na próchnicę.


« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
  22 436 15 86
  502 118 119
Znajdź nas: